Integrity Cihazı

Anasayfa / İntegrity Cihazı

INTEGRITY CİHAZI

Pile Integrity Cihazı ile alınan kazık bütünlük deneyi, (PIT Cihazı Deneyi - Pile Integrity Test) yapının üst kısmı öncelikli olmak kaydıyla, bir kazıktaki ana çatlak ve boşlukları gösterir. Böylece zemini açmadan yeraltındaki imalatın konumu ve problemleri belirlenebilmektedir. Pile Integrity Test yani kazik süreksizlik deneyi; problemleri belirlemede hızlı ve daha az masraflı bir yöntemdir.
İntegrity deneyi sonucuna göre arızalı kazıkta onarım veya yenileme düşünülebilir. Pit deneyi (Pile Integrity Test) karotlu sondaj, kazı araştırması, yükleme deneyleri gibi zaman alıcı ve masraflı yöntemlerle karşılaştırıldığında, çabuk ve daha az masraflı sonuçlar sunar. Bu deney, kazığa ya da jet grout kolonunun üst kısmına küçük bir el çekici ile vurarak yine kazık, ya da jet grout kolonu üstüne yerleştirilmiş olan ivme ölçerle bir yansıma sinyali kaydı esasına dayanır. Kazığın yanıtı hemen ekranda görüntülenebilir ve analiz için bellekte depolanabilir.​

İmal edilmiş kazıkların ve jet groutların kusurlu olup olmadıklarının anlaşılabilmesi için çeşitli yöntemler kullanılır. Kazık süreklilik veya kazık süreksizlik olarak adlandırılan deneyin amacı, inşa edilmiş temelin yapısal olarak sağlam olduğunu ve önemli kusurlar içermediğini doğrulamaktır. Pile Integrity Testinde, kazık başına küçük bir el çekici ile vurularak, kazık başındaki hareket ivme ölçer ile kayıt edilir. (Darbe etkisi cihazlı çekiç kullanılarak da kayıt edilebilir.) Herhangi bir şantiyede kalite güvencesi olarak, ses bütünlük testi (SIT)i kazık içerisinde mevcut hasar veya büyük süreksizlikleri ortaya çıkarmaya yarayan basit bir uygulamadır.

Ses bütünlük testi, detaylı inceleme gerektiren kazıkları belirler ve özellikle mevcut bütünlük problemlerini ortaya çıkarmada yararlıdır. SIT, karotlu sondaj, kazı araştırması, yükleme testleri gibi zaman alıcı ve masraflı yöntemlerle karşılaştırıldığında çabuk ve ucuz sonuçlar sunar. Kazık cevabı hemen ekranda görüntülenebilir ve yazdırılabilir veya detaylı analizler için hard diskte depolanabilir.
Çoğunlukla beton ve ağaç temellerde kullanılır. Aynı zamanda PIT, varolan yardımcı köprü ya da kulelerdeki gibi, yapıdaki kazık bütününü test etmek için kullanılır ve bunların uzunluğunu tayin eder.​

Kazik Test Cihazi PIT Kazik Sureklilik Cihazi Kazik Sureksizlik Cihazi
Pile Integrity Tester - Echo Test - Sonic Echo-Impulse Response
Ürün Stok ve Fiyat Bilgisi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.